Sejny – informacje ogólne

Sejny – informacje ogólne

Sejny to miejscowość położona w województwie podlaskim na pograniczu Polski i Litwy. Miejscowość leży nad rzeką Marychą, która jest lewym dopływem Czarnej Hańczy. Sejny zajmują ok. 5 km2 i liczą sobie ok. 5640 mieszkańców. Sejny i powiat sejneński posiadają herb i flagę, na której widnieje przebita mieczem i dzidą głowa byka. Większość powierzchni miasta zajmują użytki rolne, które stanowią ok 65% powierzchni. Jeśli chodzi o warunki meteorologiczne i klimat, to Sejny uważane są za jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Polsce podczas miesięcy wiosenno-letnich, zaś najbardziej mroźne i surowe podczas miesięcy jesienno-zimowych.

Tak jak każda przygraniczna miejscowość, również Sejny mają bardzo bogatą i skomplikowaną historię. Ale zaczynając od początku – tereny, gdzie obecnie leżą Sejny weszły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1422 roku, później bo w 1522 roku ziemie te dostał od Zygmunta I kniaź Iwan Wiśniewski. W 1602 roku Sejny zostały podarowane przez ówczesnego właściciela sprowadzonemu z Wilna zakonowi dominikanów. Podczas potopu szwedzkiego Sejny zostały zniszczone i spalone przez wojska szwedzkie. Ponowny rozwój datuje się na II połowę XVIII wieku. Od 1795 roku Sejny i okoliczne wioski weszły w skład terenów zaboru pruskiego, który skonfiskował dobra zakonne, a samej miejscowości nadał tytuł miasta królewskiego. Od początku XIX wieku Sejny wchodziły w skład ziem polskich. Podczas I wojny światowej zajęte zostały przez wojska bolszewickie. Późniejsze podania mówią o niewielkim rozwoju zarówno zaraz po wojnach jak i w czasach PRL. Rozwijało się na tych terenach tylko rolnictwo i niewielkie przetwórstwo z nim związane, takie jak Zakłady Mleczarskie i Państwowy Ośrodek Maszynowy.

Sejny oferują ciekawą bazę noclegową. Znajdziemy tu miejsca do spania w jednym z licznych hoteli, hosteli, pensjonatów czy agroturystyk. Nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu nocleg, który spełni wszystkie jego oczekiwania.


Dodaj komentarz