Duszniki-Zdrój – małe miasteczko z bogatą historią

Duszniki-Zdrój – małe miasteczko z bogatą historią

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju oraz położony w nim Dworek Chopina bywa częstym przystankiem na trasach wycieczkowych, prowadzących po okolicach Kotliny Kłodzkiej oraz Gór Stołowych. Zatrzymując się na krótki czas, nie sposób jednak odkryć wszystkich sekretów, jakie kryje to miasteczko. Warto skorzystać z wolnego czasu, być może wybierając się na dalszą wędrówkę po Sudetach, żeby zatrzymać się tu chociaż na dwa dni, wykupując noclegi [info na meteor-turystyka.pl].

Duszniki-Zdrój to miasteczko z całą pewnością warte poznania, dobrze jest odkrywać je bez pośpiechu, chłonąc atmosferę. Położone wśród pięknych krajobrazów wygląda bowiem, jakby czas się w nim zatrzymał. Wiele ciekawych obiektów znajdziemy na dusznickim rynku. W średniowiecznym układzie zabudowy stoją dziś renesansowe kamieniczki. Na wielu z nich widnieją dawne znaki cechowe, pozwalające wyobrazić sobie, jak wyglądać musiało życie tego miejsca w czasie, kiedy je wybudowano. Obok ratusza znajduje się budynek, w którym dawniej mieszkał burmistrz, a na nim tablica poświęcona Paulowi Denglerowi. Rządził on Dusznikami przez 36 lat (1867-1903) i to właśnie on w dużej mierze przyczynił się do tego, że uzdrowisko stało się modne i popularnie, przyczyniając się do rozwoju miasteczka. Mieszkańcy przyrównują go, doceniając ten rozkwit, do Kazimierza Wielkiego. A skoro o królach mowa – pewien karczmarz, właściciel zajazdu „Pod czarnym niedźwiedziem” w 1669 roku gościł u siebie abdykującego króla Jana Kazimierza. Chcąc, by jego gospoda zyskała na popularności, upamiętnił to wydarzenie tablicą. Dzisiaj można zobaczyć kopię oryginalnej, w języku niemieckim oraz nowszą po polsku.

Rynek w Dusznikach-Zdroju to również takie zabytki, jak figura wotywna z 1725 roku przedstawiająca Matkę Boską ze św. Florianem oraz Sebastianem, którzy mieli uratować miasto przed ogniem i zarazą czy też pręgierz. Znajdziemy taki na rynkach wielu miast, ale ten dusznicki to pierwszy, pod którym ścięty został sam kat, ukarany za romansowanie z żoną miejskiego rajcy. Dawny wygląd rynku przypomina ilustracja umieszczona w oknie jednej z kamienic. U wschodniej pierzei znajduje się najstarsza kamienica w mieście, wybudowana w początkach XVI wieku. Pełniła przez stulecia wiele funkcji – pałacu rodu rządzącego, zajazdu, a wreszcie budynku mieszkalnego.


One thought on “Duszniki-Zdrój – małe miasteczko z bogatą historią

Dodaj komentarz