Coś dla miłośników historii – Ostróda

Coś dla miłośników historii – Ostróda

Ostróda – miasto, gdzie na każdym kroku możemy spotkać się z historią. Jej zwolennicy znajdą tu mnóstwo ciekawych miejsc. O malowniczych dziejach tego terenu przypominają nam między innymi: zamek krzyżacki, fragmenty murów obronnych, a także cmentarz "Polska Górka". Mówiąc o zabytkach, nie można zapomnieć o tym, że przyjeżdżali tu bardzo znamienici goście. Jednym z nich był Napoleon Bonaparte, który właśnie z ostródzkiego zamku przez pewien czas kierował całą Europą. 

Najstarszy cmentarz w Ostródzie, pochodzi z XVIII wieku. Wejdziemy na niego przez Białą Bramę z 1834 roku. Znajduje się tu pomnik pastora Gustawa Gizewiusza, który był zbieraczem pieśni ludowych. Wspaniałym punktem naszej wycieczki będzie ponad 30-metrowa Wieża Ciśnień, ma ona okrągły kształt i w większości jest murowana z czerwonej cegły i posiada stożkowy dach. W okolicy na ogromną uwagę zasługuje neogotycki kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W tej cudownej świątyni uwagę przykuwają piękne postaci świętych oraz witraże, które zostały ufundowane przez mieszkańców Ostródy.

Do zabytków możemy zaliczyć także ławki, ambonę, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej oraz wzbudzające zachwyt organy z 1892 roku. W bocznej nawie kościoła znajduje się gotycka pieta z XIV wieku. Kolejnym przystankiem na tej trasie powinien zostać dawny hotel Drwęcki, który mieścił się w kamienicy z XIX wieku. W owym hotelu zatrzymywali się Fryderyk Wilhelm i Fryderyk Karol z rodu Hohenzollernów. Na chwilę obecną hotel już nie funkcjonuje. Po dniu pełnym wrażeń warto skusić się na nocleg w hotelu "Panorama", zlokalizowanym przy ulicy 3 Maja 21. Leży on nad brzegiem jeziora Drwęckiego, tuż przy wieży Bismarca.

Wieczorem możemy udać się na spacer w kierunku molo. Nie zajmie nam to dużo czasu bo zaledwie piętnaście minut. Miasto ma w zanadrzu wiele propozycji noclegowych (warianty na meteor-turystyka.pl) .Możemy zdecydować się na pokoje gościnne "Podzamcze". Jest to bardzo interesująca oferta, gdyż do dyspozycji gości oddane są pokoje jedno-, dwu- i pięcioosobowe, wraz z łazienką oraz telewizorem, czajnikiem i lodówką. W obrębie tego obiektu znajduje się także restauracja, gdzie można z pewnością nasycić ciało doskonałymi przysmakami. Dodatkowym atutem jest lokalizacja – pokoje usytuowane są nad samym jeziorem Drwęckim, skąd rozciągają się nieziemsko piękne widoki.


Dodaj komentarz